Wanneer iedereen feest op 1 januari, trekken de leden van de Ahmadiyya Moslim Gemeenschap erop uit om afval te ruimen. Dat doen ze vanuit hun geloof en om hun steentje bij te dragen aan de maatschappij. Tuseef Ahmed, hoofd missionaris van de Ahmadiyya Moslim Gemeenschap, vertelt ons over hun engagement.
Van theorie naar praktijk.
De Ahmadiyya Moslim Gemeenschap is wellicht nog niet bij iedereen bekend. Toch bestaat de gemeenschap al heel wat jaren. “In België zijn we nog een vrij jonge gemeenschap, we hebben in Vlaanderen 14 lokale afdelingen.” Binnen die afdelingen zijn er verschillende werkingen voor vrouwen, mannen en jongeren. Tuseef bouwde de jongerenafdeling de voorbije jaren uit. “We leren jongeren de leer van de Islam omzetten in de praktijk. Reinheid en schoonheid zijn voor ons belangrijke waarden binnen ons geloof. Opruimacties zijn een goed voorbeeld van hoe we onze leer omzetten in het dagelijkse leven. We willen iets teruggeven aan de maatschappij.” Naast afval opruimen is de gemeenschap ook actief op andere domeinen. Zo nemen ze deel aan bloeddonaties, of gaan ze op bezoek bij eenzame ouderen. “Ik voel veel rust in mijn hart, als we deze waardevolle dingen doen,” vertelt Tuseef Ahmed.
Nieuwjaar
In die filosofie ontstond al vele jaren geleden de traditie om met nieuwjaar te gaan opruimen. “Het viel ons op dat na nieuwjaar er altijd veel vuil op de straten achterbleef van o.a. flessen en vuurwerk. Door afval te gaan opruimen, starten we het nieuwe jaar op een positieve manier.” De nieuwjaarsactie brengt ook veel volk op de been. “We gaan naar moskee, ontbijten samen en daarna starten we met de opruimactie. De gemeente helpt ons met materiaal en we bespreken ook de locaties waar we gaan opruimen met hen.” Aan de laatste editie van de nieuwjaarspoets namen ongeveer 400 kinderen en jongeren deel op 20 verschillende locaties. Ook Tuseef Ahmed nam deel aan de actie in Merksem: “Alle jonge leden doen heel graag mee. Ze vinden het leuk om met de grijper afval te zoeken. En we krijgen ook fijne reacties van mensen die ons zien opruimen.” Ook de komende Lenteschoonmaak staat al op de agenda.
Bedankt aan alle deelnemers voor jullie inzet!
Een reportage over de opruimactie enkele jaren geleden: